Tag Archives: media

Daily Schedule and Programme – Sunday 6 July

2014 STD Bank National Jazz Festival Own It

Standard Bank National Youth Jazz Festival 2014

9.00

BAND PRACTICES Band venues as for Friday

Mark Fransman, Mike Campbell, Marc de Kock, Terrence Scarr, John Davies, Ronel Nagfaal/Kelly Bell, Debbie Everard, Shaun Johannes, Brian Thusi, Duncan Combe

Room 6 Vocals

Vocal Centre All vocalists – general warm-ups/technique – Monique Hellenberg, Babalwa Mpulu

Room 7 Rhythm section: Finding your space in the rhythm section

Gorm Helfjord, Adam Glasser, Shane Cooper, Lloyd Martin

NSBB Room Sectional rehearsals with NSBB

Gary Keller, Marcus Wyatt, Bertil Strandberg, Mike del Ferro, Jeff Siegel

Auditorium Sound check

Pekka Pylkkänen, Nick Smart, Kyle Shepherd, Ronan Guilfoyle, Kesivan Naidoo

10.00 Hall Rehearsal

Frode Nymo, Børge-Are Halvorsen, Atle Nymo, Shannon Mowday, Marius Haltli, Frank Brodahl, Hildegunn Øiseth, Even Kruse Skatrud, Helge Sunde, Erik Johannessen, Jens Thoresen, Olga Konkova, Frode Berg, Håkon Mjåset Johansen

10.30 ELECTIVES Auditorium Internal gig/workshop

Ernst Reijseger Vocal Centre Vocal lesson – Monique Hellenberg, Katchie Cartwright

Music 2 How improvisation influences the jazz composer

Melissa van der Spuy

Music 27 Microphones

Evert de Munnik

Old 4 Programming Beats

Alistair Andrews

Old 7 Improvisation workshop (B)

Kelly Bell

Room 1 Percussion

Tlale Makhene

Room 3 National Schools B Band

John Davies

Room 4 Bass workshop

Concord Nkabinde

Room 5 Improvisation workshop (B)

George Werner

Room 7 Rehearsal

Karlheinz Miklin, Bänz Oester, Kesivan Naidoo

Room 8 Sax workshop

Morten Halle

Room 9 Improvisation workshop (I/A)

Dan Shout

Room 10 Improve your Rhythm Reading Skills

Terrence Scarr

Room 11 Trumpet workshop

Feya Faku

Room 12 Rehearsal

Nick Smart, Tutu Puoane, Pekka Pylkkänen, Marc de Kock, Gary Keller, Mike Rossi, Justin Bellairs, Sydney Mavundla, Lee Thomson, Sakhile Simani, Bertil Strandberg, Justin Sasman, Kyle du Preez, Nick Green, Mageshen Naidoo, Ewout Pierreux, Rich Syracuse, Jeff Siegel

12.00 PERFORMANCE Auditorium

School/Youth bands III Lasses Lakejer, UCT Big Band

12.00 ELECTIVES Hall Sound check

Frode Nymo, Børge-Are Halvorsen, Atle Nymo, Shannon Mowday, Marius Haltli, Frank Brodahl, Hildegunn Øiseth, Even Kruse Skatrud, Helge Sunde, Erik Johannessen, Jens Thoresen, Olga Konkova, Frode Berg, Håkon Mjåset Johansen Vocal Centre Vocal lesson – Melanie Scholtz, Babalwa Mpulu

Music 2 Standard Bank Young Artist for Jazz 2014

Kyle Shepherd

Old 4 Programming Beats

Alistair Andrews

Old 6 My music

Maria Schneider

Old 7 Improvisation workshop (B)

Duncan Combe

Room 1 Improvisation workshop (I/A)

Mola Sylla, Shane Cooper, Mike del Ferro

Room 3 National Schools B Band

Dimos Dimitriadis

Room 4 Rhythm

Ronan Guilfoyle

Room 5 Improvisation workshop (I/A)

Gorm Helfjord, Ganesh Geymeier

Room 6 Circle songs

Monique Hellenberg

Room 8 Freedom in the Groove

Jonno Sweetman

Room 9 Rehearsal

Katchie Cartwright, Burton Naidoo, Shaun Johannes, Lloyd Martin Room

10 Trombone workshop

Kelly Bell

Room 11 Trumpet workshop

Marcus Wyatt

13.30 Hall Sound check

Maria Schneider, Frode Nymo, Børge-Are Halvorsen, Dan Shout, Atle Nymo, Morten Halle, Shannon Mowday, Marius Haltli, Frank Brodahl, Hildegunn Øiseth, Marcus Wyatt, Even Kruse Skatrud, Helge Sunde, Erik Johannessen, John Davies, Melissa van der Spuy, Jens Thoresen, Olga Konkova, Frode Berg, Håkon Mjåset Johansen

14.00 ELECTIVES Auditorium Internal gig/workshop

Katchie Cartwright, Burton Naidoo, Shaun Johannes, Lloyd Martin Vocal Centre West African vocals – Mola Sylla Music

2 Piano workshop

Bokani Dyer

Music 27 Teacher/university meeting

All teachers + university lecturers

Old 4 Make Midi files sound good

Alistair Andrews

Old 6 Jazz harmonica

Adam Glasser

Old 7 Improvisation workshop (B)

George Werner

Room 1 Improvisation workshop (I/A)

Kyle Shepherd

Room 3 Drum workshop

Kesivan Naidoo

Room 4 Improvisation workshop (B)

Daniel de Wet

Room 5 Improvisation workshop (I/A)

Ronan Guilfoyle, Afrika Mkhize

Room 6 Small group

Monique Hellenberg, Leoni Armour

Room 7 Rehearsal

Feya Faku, Dimos Dimitriadis, Nduduzo Makhathini, Romy Brauteseth, Ayanda Sikade

Room 8 Sax workshop

Ganesh Geymeier

Room 10 Playing in a trombone section: sound and articulation

Louise Zschage Room 11 Youth/Schools B Ensemble

Brian Thusi

Room 12 Improvisation workshop (I/A)

Shane Cooper, Harmen Fraanje

15.00 Hall Sound check

Nick Smart, Tutu Puoane, Pekka Pylkkänen, Marc de Kock, Gary Keller, Mike Rossi, Justin Bellairs, Sydney Mavundla, Lee Thomson, Sakhile Simani, Bertil Strandberg, Justin Sasman, Kyle du Preez, Nick Green, Mageshen Naidoo, Ewout Pierreux, Rich Syracuse, Jeff Siegel

15.15 Auditorium Internal performance Vocals

Youth/Schools B Ensemble (Brian Thusi), National Schools B Band (Marc de Kock), NSBB (Mike Campbell), NYJB (Mark Fransman)

17.00 PERFORMANCE Hall

SA Tribute Big Band Nick Smart, Tutu Puoane, Pekka Pylkkänen, Marc de Kock, Gary Keller, Mike Rossi, Justin Bellairs, Sydney Mavundla, Lee Thomson, Sakhile Simani, Bertil Strandberg, Justin Sasman, Kyle du Preez, Nick Green, Mageshen Naidoo, Ewout Pierreux, Rich Syracuse, Jeff Siegel

17.30 Auditorium Sound check

Karlheinz Miklin, Bänz Oester, Kesivan Naidoo

19.00 PERFORMANCE

Auditorium Karlheinz Miklin Trio Karlheinz Miklin, Bänz Oester, Kesivan Naidoo

19.30 PERFORMANCE

Hall Maria Schneider Maria Schneider, Frode Nymo, Børge-Are Halvorsen, Dan Shout, Atle Nymo, Morten Halle, Shannon Mowday, Marius Haltli, Frank Brodahl, Hildegunn Øiseth, Marcus Wyatt, Even Kruse Skatrud, Helge Sunde, Erik Johannessen, John Davies, Melissa van der Spuy, Jens Thoresen, Olga Konkova, Frode Berg, Håkon Mjåset Johansen

20.00 Café Sound check

Feya Faku, Dimos Dimitriadis, Nduduzo Makhathini, Romy Brauteseth, Ayanda Sikade

20.30 Old 7 Student jam session

Shaun Johannes

21.30 PERFORMANCE

Auditorium Pekka Pylkkänen Pekka Pylkkänen, Nick Smart, Kyle Shepherd, Ronan Guilfoyle, Kesivan Naidoo

21.30 PERFORMANCE

Cafe Feya Faku Feya Faku, Dimos Dimitriadis, Nduduzo Makhathini, Romy Brauteseth, Ayanda Sikade

22.00 PERFORMANCE

Hall Ensemble Denada Frode Nymo, Børge-Are Halvorsen, Atle Nymo, Shannon Mowday, Marius Haltli, Frank Brodahl, Hildegunn Øiseth, Even Kruse Skatrud, Helge Sunde, Erik Johannessen, Jens Thoresen, Olga Konkova, Frode Berg, Håkon Mjåset Johansen, Peter Baden

23.30 Cafe Jazz Jam

Lee Thomson

Leave a Comment

Filed under 2014 Standard Bank National Jazz & Arts Festival

Jazz Articles: CMA Announces Grants to Jazz Presenters – By Jeff Tamarkin — Jazz Articles

Chamber Music America (CMA) has announced the recipients of its 2013 Presenting Jazz program, a series of grants supporting concert presenters that engage U.S.-based jazz ensembles.

According to a press release, “A total of $116,875 will be distributed to 11 non-profit presenting organizations to assist with concert-associated costs. In addition, each grantee will receive $5,000 to support general operating expenses related to their jazz programming.” CMA describes itself as “the national network for ensemble musicians.”

Mary Halvorson

Mary Halvorson

The 2013 Presenting Jazz Grantees are: The Brooklyn Conservatory of Music, presenting the Claudia Quintet; Carnegie Hall, presenting the Vijay Iyer Trio; The Flushing Council for the Arts and Culture, presenting Jason Kao Hwang and Edge+4; the Jazz Bakery, presenting the Dafnis Prieto Sextet; Outpost Productions, presenting the Mary Halvorson Quintet; Outsound Presents, presenting Kyle Bruckmann’s Wrack; Roulette Intermedium, presenting the Joel Harrison Group; the Rubin Museum of Art, presenting the Samuel Torres Group; San Jose Jazz, featuring the Vijay Iyer Trio; Stanford Live, presenting William Parker’s Special Edition; and the Walker Art Center, presenting the Craig Taborn Trio.

For a more information, visit ChamberMusic.org.

via Jazz Articles: CMA Announces Grants to Jazz Presenters – By Jeff Tamarkin — Jazz Articles.

Leave a Comment

Filed under Articles, Jazz Music & Radio News

All Jazz Radio is about to burst onto the Internet

It’s about to happen, the long wait is finally over, All Jazz Radio is about to burst onto the Internet and the Social Media broadcasting jazz out of Cape Town, South Africa. AJR will be the very first Jazz Radio station of any kind, broadcasting 24/7 in the country on the Internet, Smart Phones and Tablet Devices.

Do you have a collection of great South African and International Jazz, Blues or World Latin Music? By collection we mean at least 700 or more CD’s falling into the genres categories mentioned. Please give us a list of some of your favorite albums in your collection too.

Now, how would you like to become part of the broadcast team at AJR. Please email us your preferences and tell us about your collection, who your favorite musicians and performers are, and why you have chosen them. Also please tell us what it is about Jazz, Blues and World Latin music you like, what drew you to the genre forms. We would also like a motivation of what you expect and why you feel that you could become a jazz radio broadcaster. We also need to know what you business and working life is about, your experience and educational qualifications equally important too.Email all the above to The Manager AJR at info@alljazzradio.co.za

Please make sure your mails reach us by the close of business on Friday 6th September 2012.

Leave a Comment

Filed under Jazz Music & Radio News, Radio