Standard Bank National Youth Jazz Festival – Daily Schedule and Programme – Monday 7 July

2014 Standard Bank D Bank Nat Youth Jazz Fest

2014 Standard Bank D Bank Nat Youth Jazz Fest

 

 9.00 BAND PRACTICES

Band venues as for Friday

Mark Fransman, Mike Campbell, Marc de Kock, Terrence Scarr, John Davies, Ronel Nagfaal/Kelly Bell, Debbie Everard, Shaun Johannes, Brian Thusi, Duncan Combe

Auditorium Rhythm section:

A rhythm section in action

Jens Thoresen, Kyle Shepherd, Bänz Oester, Håkon Mjåset Johansen

Vocal Centre All vocalists – general warm-ups/technique

Melanie Scholtz, Monique Hellenberg

Room 6 Vocals NSBB Room

Sectional rehearsals with NSBB:

Frode Nymo, Frank Brodahl, Nick Green, Rich Syracuse

10.30 ELECTIVES Auditorium Internal gig/workshop

Kyle Shepherd, Shane Cooper, Jonno Sweetman

Vocal Centre Vocal lesson

Melanie Scholtz, Monique Hellenberg, Tutu Puoane

Music 2 Piano workshop

Ewout Pierreux

Music 27 Intro to Jazz harmony

Terrence Scarr

Old 4 Mixing recorded tracks

Alistair Andrews

Old 6 Jazz teaching methods for jazz teachers

John Davies

Old 7 Improvisation workshop (B)

Justin Sasman

Room 1 Improvisation workshop (I/A)

Romy Brauteseth, Bokani Dyer, Børge-Are Halvorsen

Room 3 National Schools B Band

Marc de Kock

Room 4 Drum workshop

Jeff Siegel

Room 5 Guitar workshop

Mageshen Naidoo

Room 6 Bass workshop

Shaun Johannes

Room 7 Youth/Schools B Ensemble

Brian Thusi

Room 8 Sax workshop

Pekka Pylkkänen

Room 9 Improvisation workshop (I/A)

Rich Syracuse, Kyle du Preez

Room 10 Trombone workshop

Bertil Strandberg

Room 11 Trumpet workshop

Frank Brodahl, Marius Haltli

Room 12 Improvisation workshop (I/A)

Gary Keller

11.00 Hall Sound check

NYJB – Mark Fransman

12.00 PERFORMANCE Auditorium

School/youth bands IV – National Schools B Big Band + Youth/Schools B Ensemble Marc de Kock, Brian Thusi

12.00 ELECTIVES

Vocal Centre Vocal lesson

Katchie Cartwright

Music 2 Piano workshop

Olga Konkova

Music 27 Jazz in the high school curriculum

Keith Tabisher

Old 4 Mastering recorded tracks

Alistair Andrews

Old 7 Improvisation workshop (B)

Sydney Mavundla

Room 1 Composition workshop

Maria Schneider

Room 3 Improvisation workshop (I/A)

Shaun Johannes, Ganesh Geymeier

Room 4 Improvisation workshop (B)

Louise Zschage

Room 5 Improvisation workshop (I/A)

Ronan Guilfoyle, Marcus Wyatt

Room 6 Small group

Monique Hellenberg, Leoni Armour

Room 7 South African jazz

Feya Faku, Afrika Mkhize, Concord Nkabinde, Ayanda Sikade

Room 8 Improvisation for the absolute beginner

Tracey Johannes

Room 9 Jazz theory

Ronel Nagfaal

Room 10 Using trombones with F attachment valve (tenor and bass trombones)

John Davies

Room 11 Trumpet workshop

Hildegunn Øiseth

14.00 ELECTIVES Hall Sound check

Nick Smart, Tutu Puoane, Pekka Pylkkänen, Marc de Kock, Gary Keller, Mike Rossi, Justin Bellairs, Sydney Mavundla, Lee Thomson, Sakhile Simani, Bertil Strandberg, Justin Sasman, Kyle du Preez, Nick Green, Mageshen Naidoo, Ewout Pierreux, Rich Syracuse, Jeff Siegel Auditorium Internal gig/workshop – Adam Glasser, Nduduzo Makhathini, Concord Nkabinde, Tlale Makhene

Music 27

Meeting for teachers

Old 4 Developing a Comprehensive, Integrated Long-term Music Technology Plan (For Teachers)

Alistair Andrews

Old 7 Improvisation workshop (B)

George Werner

Room 1 Improvisation workshop (I/A)

Mike del Ferro, Hildegunn Øiseth

Room 3 Vocal gig rehearsal for soloists

Melanie Scholtz, Monique Hellenberg, Katchie Cartwright, Leoni Armour, Brian Thusi, Keith Tabisher, Burton Naidoo, Shaun Johannes, Marlon Witbooi

Room 6 Jazz choir

Babalwa Mpulu

Room 7 Rehearsal

Shannon Mowday, Mark Fransman, Afrika Mkhize, Shane Cooper, Kesivan Naidoo

Room 8 Sax workshop

Frode Nymo, Børge-Are Halvorsen, Dan Shout

Room 11 Trumpet workshop

Frank Brodahl

15.15 Hall – Sound check – NSBB

Mike Campbell Auditorium Internal performance – Terrence Scarr, John Davies, Ronel Nagfaal/Kelly Bell, Debbie Everard, Shaun Johannes, Brian Thusi, Duncan Combe

17.00 PERFORMANCE Hall

Standard Bank National Schools’ Big Band – Mike Campbell

17.30 Auditorium Sound check

Melanie Scholtz, Monique Hellenberg, Katchie Cartwright, Leoni Armour, Babalwa Mpulu, Brian Thusi, Keith Tabisher, Burton Naidoo, Shaun Johannes, Marlon Witbooi + vocals

19.00 PERFORMANCE Auditorium

Youth Jazz Choirs + Vocal soloists Melanie Scholtz, Monique Hellenberg, Katchie Cartwright, Leoni Armour, Babalwa Mpulu, Brian Thusi, Keith Tabisher, Burton Naidoo, Shaun Johannes, Marlon Witbooi + vocals

19.30 PERFORMANCE Hall

SA Tribute Big Band Nick Smart, Tutu Puoane, Pekka Pylkkänen, Marc de Kock, Gary Keller, Mike Rossi, Justin Bellairs, Sydney Mavundla, Lee Thomson, Sakhile Simani, Bertil Strandberg, Justin Sasman, Kyle du Preez, Nick Green, Mageshen Naidoo, Ewout Pierreux, Rich Syracuse, Jeff Siegel

21.00 Hall

Final meeting of NYJF

22.00 PERFORMANCE Hall

Standard Bank National Youth Jazz Band – Mark Fransman

Leave a Comment

Filed under 2014 Standard Bank National Jazz & Arts Festival

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *